fbpx

Fundamenty przygotowania motorycznego dla sportowców

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące przygotowania motorycznego w sporcie, które według nas, każdy sportowiec powinien wiedzieć.

Jak zauważysz, każdy z podpunktów ma przypisany numer „#1”. Jako ludzie często mamy tendencje do przyznawania czemuś wartości. Jeśli widzimy, że coś jest ponumerowane od 1 do 10, to wydaje nam się, że 10 jest najmniej ważne. Tutaj każdy punkt jest tak samo ważny!

#1 ĆWICZ SIŁOWO

Siła jest najważniejszą ludzką adaptacją i fundamentem dla innych zdolności motorycznych, takich jak szybkość, skoczność, wytrzymałość, gibkość, koordynacja, precyzja etc. Jeśli nie masz wystarczająco talentu i nie masz genów Usaina Bolta, to dzięki przygotowaniu motorycznemu i ciężkiej, mądrej pracy nad sobą będziesz mógł/mogła być w elicie.

#1 DOBÓR ĆWICZEŃ

Buduj tak plany treningowe, aby praktycznie w każdym treningu znalazły się przysiady, martwe ciągi, wyciskania i podciągania, a także ich wszystkie odmiany. Te ćwiczenia są tak niesamowicie funkcjonalne i użyteczne samie w sobie, że nie da rady ich zastąpić niczym innym. Wszystko oczywiście zależy od sportu, okresu, danego stanu fizycznego itp.

#1 KORZYSTAJ Z DOBROCZYNNOŚCI FAZY EKSCENTRYCZNEJ

Faza ekscentryczna w ćwiczeniu uczy ciało hamowania, ale również doskonale zabezpiecza organizm przed kontuzjami. Skup się w szczególności na tym w okresie przygotowawczym, ale także na początku każdego mikrocyklu.

#1 ĆWICZ KORPUS

Wiedz jednak, że trzeba wiedzieć jak to robić. Jeśli nie jesteś w stanie ustabilizować swojej miednicy w najprostszych ruchach, nie licz na to przy agresywnych, dynamicznych skłonach tułowia. Nieumiejętność stabilizacji miednicy jest pierwszą z przyczyn pojawiających się dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa.

#1 TRENING SIŁOWY TO NAJLEPSZY SPOSÓB NA ZABEZPIECZENIE SWOJEGO CIAŁA PRZED KONTUZJAMI

Nie ma lepszego sposobu dla sportowców niż trening z ciężarem i działanie pod wpływem grawitacji na zabezpieczenie organizmu przed kontuzjami. KONIEC. KROPKA.

#1 PROGRAMOWANIE TRENINGU JEST ISTOTNE W CAŁYM PROCESIE TRENINGOWYM

Układanie i programowanie treningów sportowców jest niezwykle istotne i ważne. Znamy jednak wielu sportowców, którzy sami próbują to robić. Nie jest to najlepszy wybór. Zostawcie to specjalistom – trenerom przygotowania motorycznego, jeśli chcecie osiągać najlepsze rezultaty.

#1 BIEGANIE JEST WAŻNE, ALE ZALEŻY KIEDY I GDZIE

Zalewa nas krew jak widzimy w grach zespołowych okres przygotowawczy w lesie lub na stadionie i sportowców biegających po 10 kilometrów… Każdy sport „rządzi” się swoimi prawami. Maratończyk to maratończyk, futbolista to futbolista, a wioślarz to wioślarz. Każdy z tych sportów charakteryzuje się czymś innym, specyficznym dla danej dyscypliny. Jeśli gram w piłkę nożną, to jaki ma sens trenowanie koszykówki? Jeśli biegam, to nie będę pływał na łódce. Podobnie z doborem systemów energetycznych… EHH!

#1 ZAMIAST DO CYRKU IDŹ NA SIŁOWNIĘ

Czasami nie możemy się nadziwić pomysłowości treningów, które wykonują sportowcy. Jest to coś, co przypomina „pokaz sztucznych ogni” a nie trening. Zamiast tego wróć do podstaw i naucz się poprawnie wykonywać przysiady, martwe ciągi, wyciskania, podciągania itp.

#1 JEDZENIE MA ZNACZENIE

Dobór pożywienia, ilości, jakości, częstotliwości ma ogromne znaczenie w całym procesie treningowym. To jak jeść, co jeść, a czego nie, jest ważniejsze, niż Ci się wydaje….

Fundamenty przygotowania motorycznego dla sportowców
Przewiń do góry